Keratokonus je napredujoča bolezen roženice, pri kateri se roženica postopoma tanjša in izboči v nepravilno, stožčasto obliko.

Levo: normalna roženica, desno: roženica s keratokonusom
Ta deformacija roženice povzroča motnje v vidu kot so :zamegljenost, dvojni vid, bleščanje in povečana občutljivost na svetlobo. Čeprav natančen vzrok bolezni ni znan, ima zdravljenje v zgodnjih fazah ključen pomen za ohranjanje vida in kakovosti življenja.
V Očesnem centru Irman se zavedamo, kako pomembno je zagotoviti najsodobnejšo oskrbo za paciente s keratokonusom. Ponosni smo, da lahko nudimo vrsto inovativnih tehnik, ki so dokazano učinkovite in varne. Za pacinete s keratokonusom skrbimo že 30 let.
Spodaj predstavljamo najnovejše metode zdravljenja, ki jih večinoma izvajamo tudi pri nas.
1. Cross-linking rožnice (CXL)
Cross-linking rožnice je zlati standard za zaustavitev napredovanja keratokonusa. Postopek utrdi strukturo roženice s kombinacijo nanosa riboflavina (vitamina B2) in obsevanja z UV-A svetlobo točno določene valovne dolžine.
V Očesnem centru Irman uporabljamo napredne protokole, s katerimi se prilagodimo značilnostim roženice, ki jo zdravimo : Epi OFF, Epi On CXL, CXL + laserska terapija roženice (PTK, S-PTK, topografsko vodena laserska delna regularizacija roženice – Atenski, Kreteski protokol, protokol pri tanjših roženicah ipd., v razvoju in presoji CE je protokol PACE).
CXL je posebej učinkovit v zgodnjih fazah bolezni, saj upočasni ali povsem zaustavi njeno napredovanje, s čimer ohranimo vid pacienta. V kombinaciji s posebnimi protokoli pa lahko roženico dodatno preoblikujemo in tako vplivamo zlasti na motnje višjega reda in izboljšanje kvalitete vida.


- Specializirane kontaktne leče
Za paciente, ki se že soočajo z izraženimi simptomi keratokonusa, očala ponavadi ne omogočajo dovolj kvalitetnega vida. V tem primeru so posebne kontaktne leče prva izbira za izboljšanje vidne ostrine. Praviloma najprej preiskusimo učinkovitost in udobje pri nošnji specialnih poltrdih kontaknih leč. V primeru že bolj izaženega keratokonusa (večje deformacije roženice) ali neudobja pa predpišemo mini skleralne ali specialne mehke kontakne leče za keratokonus.

3. Topografsko vodena laserska regularizacija roženice
Za izbrane paciente ob načrtovanem roženičnem cross-linkingu ali potem, ko so po postopku cross-linkinga že stabilni, je mogoče uporabiti topografsko vodeno delno lasersko regularizacijo rožnice. Ta metoda omogoča individualizirano obdelavo površine roženice tako, da se zmanjšajo motnje višjega reda za izboljšanje kakovosti vida.

4. Implantacija rožničnih obročkov (ICRS in CAIRS)
Pri pacientih z zmernim do napredovalim keratokonusom je implantacija rožničnih obročkov lahko učinkovita metoda za izboljšanje vida. Ti drobni obročki, vstavljeni v rožnico, pomagajo povrniti njeno bolj naravno obliko in zmanjšati nepravilnosti. V sodobni kirurgiji se namesto akrilatnih obročkov ( ICRS) v roženico vstavijo segmenti donorske roženice. Gre za postopek CAIRS, ki omogoča stabilizacijo in regulraizacijo roženice z manj zapleti.

Sodelovanje in skrb za pacienta
Vsak pacient je edinstven, zato v Očesnem centru Irman pričnemo zdravljenje s podrobno diagnostiko in posvetom. Na podlagi ugotovitev naši strokovnjaki pripravijo individualiziran načrt zdravljenja, ki ustreza pogojem, potrebam in željam posameznika.
Sodobna oprema, prijazno osebje in strokovna podkovanost so naše vodilo pri zagotavljanju najboljše možne oskrbe.
Kot že rečeno tekom članka, lahko očesne bolezni zdravimo najbolje v najzgodnejših fazah razvoja bolezni, zato so redni preventivni pregledi ključ do reševanja morebitnih težav.
Prijavite se na preventivni specialistični pregled oči in poskrbite, da vam bodo vaše oči še naprej dobro in kvalitetno služile.
Hvala, da ste si vzeli čas in prebrali ta članek ter se tako bolje spoznali s to očesno boleznijo in možnimi načini zdravljenja.
Vse dobro želim,
Irena Irman Grčar,
dr. med., spec. oftalm. in direktorica Očesnega centra Irman
