fbpx
KONTAKT
Očesni center Irman / Aktualne objave 2 / Sončev mrk je lep, a je lahko za naše oči tudi zelo nevaren…

Sončev mrk je lep, a je lahko za naše oči tudi zelo nevaren…

Kategorije:
Značke:

Sonce, Zemlja in Luna se bodo 8. aprila 2024 zvečer (po naši uri) znašli dovolj dobro poravnani na isti premici, da bo za najsrečnejše opazovalce Sonce za dobre 4 minute v celoti mrknilo za Luno, ki bo takrat v mlaju.

Sončev mrk bodo lahko opazovali ribiči v južnem Pacifiku ter prebivalci Mehike, Združenih držav Amerike in Kanade v ozkem pasu popolnega mrka, ki se razteza približno v smeri JV – SZ od Mehike prek Teksasa do Ohia in Kanade, kjer ga bodo, preden pobegne na Atlantik, zadnji doživeli prebivalci Nove Fundlandije.

In zakaj govorimo o sončevem mrku, ko pa ga v Sloveniji tokrat ne bomo mogli videti?

Naša strokovna plat nam je ob tej novici takoj prižgala “alarm” z idejo ozaveščanja ljudi o nevarnostih gledanja v sonce.

Pa kar poglejmo na zadevo iz zelo preprostega primera…

Se spomnite poskusa, ko lahko prižgete kos papirja samo s sončnimi žarki preko povečevalnega stekla?

Enako se lahko zgodi v naših očeh, če strmimo naravnost v sonce.

Očesna leča zbere sončeve žarke na očesni mrežnici in na tistem mestu nastane opeklina, ki povzroči izgubo vida. Bolezen je neozdravljiva, zato je varno opazovanje sončevega mrka zelo pomembno!

Sončev mrk je čudovita igra narave…

Postavitev Sonca, Lune in Zemlje v ravno vrsto povzroči na nekem delu zemeljske oble senco. Gledano z Zemlje, je Luna pred Soncem in tako je zakrita celotna svetloba Sonca ali le del nje. Je zelo redek nebesni pojav, vendar eden najbolj veličastnih.

Sončev mrk bo, kot že rečeno, letos ta ponedeljek, 8. aprila 2024 v Ameriki.

Popolna faza mrka bo prečkala severni del ameriške celine, od Mehike do kanadskega Labradorja.

V severni Ameriki v zadnjih dneh veliko ozaveščajo o nevarnostih opazovanja Sončevega mrka in ker je zadeva zelo odmevna, vam v naslednjih stavkih sporočamo nekaj zanimivih dejstev.

Optični sistem očesa zbere svetlobne žarke na mrežnici v rumeni pegi, ki je mesto najostrejšega vida in s tem ustvarja podoben učinek, kot če z zbiralno lečo na močnem soncu žgemo les ali papir.

Poškodbi, ki nastane zaradi opazovanja sončne svetlobe brez ustrezne zaščite, rečemo solarna retinopatija.

Težave se navadno pojavijo v prvih urah po izpostavitvi močni svetlobi, na začetku lahko le kot bleščanje ter tiščanje v čelu. Prvi znak okvare je navadno pojav drobnih temnih lis v smeri pogleda in motnje v zaznavanju barv.

Ob pregledu ugotavljamo zmanjšano vidno ostrino in s pomočjo diagnostičnih metod, ki nam omogočajo tridimenzionalno slikovno analizo očesnega ozadja, natančno določimo obseg poškodbe fotoreceptorskih celic.

Odvisno od tega kako resna je poškodba, lahko pričakujemo izboljšanje v razponu od enega do šestih mesecev. V primeru hujše poškodbe žal pride do trajne okvare fotoreceptorskih celic. To se kaže kot izguba centralnega vida, brez katerega nismo sposobni brati, prepoznavati obraze ali voziti ali kot metamorfopsija, to je izkrivljena slika. Do popolne slepote ne pride, ker ostane periferni vid ohranjen.

Učinkovitega zdravljenja ni, zato je še toliko bolj pomembno preprečevanje bolezni.

Še posebej so za nastanek ogroženi otroci, ker imajo prozornejšo očesno lečo in ker se ne zavedajo nevarnosti in sonce radovedno opazujejo.

Za opazovanje Sončevega mrka pa veljajo tudi posebni zaščitni ukrepi za oči…

Dovolj varna je le zaščita z očali, ki uporabljajo Mylar folijo.

Varna so tudi očala ali stekla za varilce, ki pa morajo imeti oznako 12 ali več.

V nobenem primeru niso primerni improvizirani filtri (sajasto steklo, fotografski filmi…), saj ti ne nudijo primerne zaščite pred infrardečo svetlobo.

Sončevega mrka nikakor ne smemo opazovati skozi optične naprave (fotoaparat, daljnogled…), ker sistem leč v teh napravah zbere še več nevarnih žarkov in je ob tem poškodba rumene pege zelo verjetna. Objektiv moramo tako zaščititi s folijo Mylar.

Ali sploh lahko na kakšen način varno gledamo Sončev mrk brez zaščitnih očal?

Ja! In ne le to, “zaščito” za oči lahko izdelamo kar doma.

Sami lahko izdelamo kukalo z luknjico.

Na povezavi spodaj si lahko pogledate, kako zabavno je zadevo izdelati doma…

👉 https://www.youtube.com/watch?v=PI1ttQxXt5s

Hvala, da ste članek, ki smo ga pripravili za vas, prebrali do konca.

Veseli nas, da skrb za zdravje vaših oči jemljete resno in tako preprečite morebitne poškodbe.

Lepo se imejte,

Mateja Groboljšek Žgavc, dr. med., spec. oftalm.
zdravnica in estetik Očesnega centra Irman