Kaj je slabovidnost?
Ambliopia je strokovni izraz za slabovidnost. To je očesno stanje, kjer kljub optimalni korekciji z očali/kontaktnimi lečami/operacijo, vidne ostrine ne moremo izboljšati. Večinoma slabovidnost opisujemo pri otrocih, a če le-ta ni pravilno prepoznana in zdravljena v otroških letih, pripelje do trajne slabovidnosti v odrasli dobi.
Ocenjujemo, da je slabovidnost prisotna pri 1-3% odraslih. Največkrat je posledica nezdravljene oz. slabo zdravljenje anizometropije ali škiljenja v otroštvu. Pri nekaterih ljudeh je stopnja ambliopije zanemarljiva (poslabšanje vida le za nekaj odstotkov) in ne vpliva pomembno na kvaliteto življenja, pri drugih pa lahko pomeni, da imajo zato le eno funkcionalno oko, kar lahko vpliva na težave pri vožnji, branju, pri izbiri poklica, pri nalogah kjer se zahteva dober globinski vid in dobra vidna ostrina… Zelo pomemben je tudi psiholoških vidik slabovidnosti, saj so slabovidni ljudje praviloma bolj zaskrbljeni glede varnosti in zdravja njihovega boljšega očesa, pojavi se občutek krivde, da niso upoštevali zdravljenja v otroštvu ali čutijo obžalovanje, da stanje ni bilo pravi čas ugotovljeno in ustrezno zdravljeno.
Otroci se ponavadi ne pritožujejo, da slabo vidijo, zlasti ker je največkrat prizadeto le eno oko. Pogosto pa se stanja ne zavedajo niti odrasli, dokler ne pokrijejo eno oko ali imajo usmerjen očesni pregled, splošni pregled celotnega telesa, pregled za podaljšanje vozniškega dovoljenja, poškodbo enega očesa itd. Pri očesnem pregledu v očesnem statusu ni videti patologije. Oko je normalno, a kljub temu ni bilo sposobno razviti normalnega vida.
Vzroki za slabovidnost
Vzroki za slabovidnost pri odraslih so lahko:
- nekorigirana refraktivna napaka – dioptrija (daljnovidnost, kratkovidnost, astigmatizem, anizometropija – velika razlika med dioptrijama obeh oči)
- škiljenje (Pri škiljenju možgani na začetku vidijo dvojno sliko, kar jih moti, zato začnejo izklapljati sliko iz enega očesa. Večina vidnih informacij v očesu tako prevzame t.i.
vodilno/dominantno oko. Škiljenje se lahko pojavi že v otroštvu, lahko pa tudi po možganski kapi, ali zaradi motnje v prekrvavitvi očesnih mišic in živcev, ki jih oskrbujejo zaradi
sladkorne bolezni, povišanega krvnega tlak, zaradi poškodbe možganskih živcev, zaradi bolezni ščitnice, tumorjev možganskega debla … ) - strukturna okvara očesa iz otroštva, ki jo sicer odpravimo (siva mrena, izrazita ptoza vek, poškodba in s tem brazgotine roženice, tumorji vek …)
Zdravljenje slabovidnosti
- kirurška odstranitev vzroka, kot je operacija sive mrene, korekcija ptoze ipd.
- predpis ustreznih korekcijskih očal ali kontaktnih leč.
- spodbujanje delovanja slabovidnega očesa:
– pokrivanje boljšega očesa (patching),
– prehodno poslabšanje vida dominantnega očesa s kapljicami, stekli, lečami,
– vaje (na aparatih v ambulanti, vaje na računalniku). - Bynocs AmblyGo več o programu
Prej kot najdemo vzrok, boljši je uspeh zdravljenja. Zdravljenje je predvsem bolj uspešno, če ga začnemo zgodaj v otroški dobi, ko se povezave med delovanjem oči in možgani najbolj intenzivno razvijajo. Dolgo je veljalo, da je slabovidnost možno zdraviti le pri otrocih. Sedaj pa študije kažejo, da lahko s primernim načinom zdravljenja, dobimo vidne rezultate tudi pri zdravljenju odraslih ljudi. Zaradi plastičnosti možganov se tako imenovan vizualni okvir, ki ga sestavljajo um, oči in vidne poti, lahko ponovno spodbudi.
Zavedati se je potrebno, da je pri tem potrebna motivacija in vztrajnost, saj je pri odraslih zdravljenje dolgotrajnejše kot pri otrocih. Ker je vsak pacient svoj individuum, je potrebno individualno ovrednotenje stopnje ambliopije s funkcionalnimi testi vida. Rezultati nam potem pomagajo pri načrtovanju ustreznega načina zdravljenja in določanju pričakovane
stopnje izboljšanja stanja.
Sorodne storitve