
10. november je dan posvečen keratokonusu – očesni bolezni, ki najpogosteje prizadane mlade ljudi med 16. in 25. letom starosti in lahko močno vpliva na njihovo kvaliteto življenja. To je odlična priložnost, da se o tej ne tako redki bolezni pogovarjamo, širimo znanje in nova strokovna dognanja predvsem o preventivi in zdravljenju.
(Na sliki spodaj: dr. Irena Irman Grčar preizkuša 3D vizualizacijski sistem za očesne kirurge na Evropskem refraktivnem kongresu v Copenhagnu)

Kaj sploh je očesna bolezen KERATOKONUS?
Keratokonus je degenerativna nevnetna očesna bolezen, za katero je značilno bočenje in tanjšanje roženice v obliki stožca (konusa). Tipično se pojavi v prvih dveh desetletjih življenja in lahko močno vpliva na vidno ostrino.

In kaj je novega?
- Če govorimo o bazičnih raziskavah, se širi število genov odgovornih za spremembe, ki se nato lahko ob ustreznih pogojih iz okolja razvijejo v klinično obliko keratokonusa. Te raziskave so zelo pomembne, saj si tudi na tem področju znanstveniki in kasneje zdravniki nekoč obetamo pravo gensko terapijo, ki bo resnično preprečila pojav bolezni ali pa vsaj omilila njeno obliko.
- Na razvoj in napredovanje keratokonus vpliva tudi okolje (vnetje, mehanska poškodba), zato se odsvetuje mencanje/drgnjenje oči. V primeru vnetja na očesni površini (alergija, atopija) se predpiše ustrezna protivnetna terapija (sistemsko in/ali lokalno).
- Pri pacientih s keratokonusom je zelo pomembna zgodnja diagnostika in spremljanje bolezni. Na tem področju so na voljo nove diagnostične možnosti npr. OCT (optična koherenčna tomografija) tehnologija (aparat), ki nam omogoča še večjo natančnost in pregled roženice po slojih.

- Roženični cross-linking (CXL) je poseg, s katerim se prepreči ali vsaj upočasni napredovanje bočenja roženice. Številne dolgoročne klinične študije potrjujejo njegovo učinkovitost in varnost. Novejši protokoli roženičnega CXLa že omogočajo individualizacijo terapije. Ob primernih pogojih se lahko odločimo tudi za kombinirano terapijo, ko ob učvrstitvi roženice s CXLom, roženico deloma preoblikujemo (CXL+ laser, CXL+ roženični obročki) in tako izboljšamo tudi kvaliteto vida.
- Ali obstaja učinkovit in varen kirurški postopek za dober vid brez očesnih pripomočkov tudi pri pacientih s keratokonusom?
Ne. Trenutno nikjer na svetu ne obstaja operacija, s katero lahko varno (brez porušenja strukture že tako zelo nestabilne in nepravilno oblikovane roženice, ki lahko privede do izrazitega poslabšanja ostrine vida in s tem potrebe po keratoplastiki) in učinkovito (dober vid brez očal ali kontaktnih leč) izboljšamo vidno ostrino pri pacientih s keratokonusom. S cross linking PLUS posegi se izboljša kvaliteta vida, a pri napredovanih keratokonusih so za dober vid večinoma še vedno potrebni specialni očesni pripomočki. Ob stabilni roženici lahko za izboljšanje dioptrije vstavimo tudi dodatno lečo ICL. - Kontaktne leče za keratokonus.
Na tem področju poteka razvoj v smeri bolj individualiziranih kontaktnih leč, z novimi še bolj za kisik prepustnimi materiali (to nam omogoča varno nošnjo leč skozi cel dan in večer), različnih oblik. Sosledje pri predpisovanju kontaknih leč pri keratokonusu poteka tako: 1. najprej predpis specialnih individualnih potrdih kontaktnih leč. Če z njimi ne dosežemo ustrezne ostrine vida ali jih pacienti ne prenašajo, sledi predpis 2.a specialnih mini-skleralnih ali skleralnih leč, oziroma, 2.b specialnih mehkih kontaktnih leč za keratokonus, oziroma 2.c hibridnih kontaktnih leč za keratokonus , ki so kombinacija mehkega plašča in centralnega optičnega poltrdega dela. V primeru, da nobena leča ne doseže ustreznega izboljšanja vidne ostrine ali so leče ne morejo nositi, se odločimo za kirurški poseg. - Z zgodnjo diagnostiko in uporabo cross linkinga se po svetu zmanjšuje potreba po presaditvi roženice oz. keratoplastiki. Ta operacija se priporoča v primeru izrazitih brazgotin, zelo napredovalem keratokonusu, ko se vida ne da več izboljšati z nobeno drugo manj invazivno tehniko (kontaktne leče, roženični obročki).
Irena Irman Grčar dr. med., spec. oftalmolog, FEBO, FWCSR